Lasilueta.cz

Na začátku jara 2024 uplynul rok od zahájení spolupráce s paní Andreou Rajtr a jejím butikem Lasilueta.cz. Jelikož se jednalo o úspěšný rok, rozhodli jsme se přiblížit, jak tato spolupráce probíhala a kam se nám společnými silami podařilo značku LaSilueta posunout. Během uplynulého roku jsme sice krotili náklady, ale podařilo se nám zvednout tržby a také přesunout kamennou prodejnu do větších prostor. 

La Silueta
La Silueta

Videorozhovor s majitelkou e-shopu

Na samotném začátku spolupráce nás paní Rajtr oslovila s poptávkou po marketingových službách pro svůj e-shop s módou, který je zároveň i butikem s kamennou prodejnou nacházející se na Praze 1, v ulici Myslíkova. Klientka měla zájem o správu reklamních kampaní na sociálních sítích Facebook a Instagram, ale byla otevřena našim návrhům a nebránila se vyzkoušet i něco jiného. S týmem markeťáků jsme se proto pustili do analýzy e-shopu, kladli dotazy ohledně očekávání, současného stavu výsledků e-shopu a doptávali jsme se na historické údaje. Poté jsme přišli se střízlivým návrhem v rámci svěřeného rozpočtu. 

PPF Banka
Nestlé
Adidas
VUT
Dr. oetker
Roche
Suez
Skřivánek
Unis
Tüv Süd
Video file

Jelikož měl e-shop historická data na Google Ads, byl tento kanál jasnou volbou. Kampaně sice nebyly nastaveny dle našich představ, ale vždy je snazší rozběhnout kampaně na účtu s historií, než startovat na zelené louce. Dále jsme si stanovili, že chceme budovat organickou návštěvnost. Věděli jsme, že čím dříve začneme, tím dříve budeme z organické návštěvnosti profitovat. Jelikož pro kampaně na sociálních sítích neexistovala žádná data, rozhodli jsme se vsadit na Glami, a to už jen z povahy e-shopu. Klientka má totiž v nabídce pouze unikátní kousky, které nenabízí žádný jiný český e-shop, proto jsme se produkty odlišovali a vystoupili jsme z řady. 

Zlepšení výsledků naleznete v grafech níže v článku.

První kvartál spolupráce

V rámci správy jsme průběžně vyhodnocovali výsledky ze všech reklamních kanálů. Na sledování výsledků organického vyhledávání bylo příliš brzy. Zde jsme museli být trpěliví. Na zbylých akvizičních kanálech jsme ale zaznamenali nárůst tržeb a zisků již v průběhu prvních týdnů.

Na reklamním účtu Google Ads jsme provedli úvodní změny v nastavení. Zkontrolovali jsme řádné měření konverzí a tržeb, a to jak v Google Analytics 4, tak i přímo v systému Google Ads. Následně jsme vyhotovili novou analýzu klíčových slov, na základě které jsme dále optimalizovali kampaně nebo vytvořili kampaně nové. Strukturu reklamních kampaní jsme zároveň rozšířili o PMax kampaň. 

Z pozitivních výsledků a nárůstu tržeb jsme se těšili i na Glami. Při vyhodnocení výsledků jsme však zjistili, že Glami přivádělo převážně stálé zákazníky, kteří nakupovali i před zahájením spolupráce. Jednalo se tak o příliš drahou retenci zákazníků, která nedávala zcela smysl, a proto jsme se rozhodli tento kanál ukončit a rozpočet alokovat jiným směrem. Také jsme navýšili rozpočty na slibně rozjetých kampaních na Google Ads – včetně rozšíření počtu zpětných odkazů.  

Lasilueta 2023-2024
Lasilueta tržby 2023-2024

Rozšíření spolupráce 

První kvartál jsme měli úspěšně za sebou, a vznikl tak prostor pro rozšíření reklamních kanálů. Rozhodnutí padlo na původně poptávané reklamy na Facebooku a Instagramu. Dopředu jsme si přichystali FB pixel, který v mezidobí sbíral data. Měli jsme k dispozici první reklamní publika a účet odstartovali remarketingovými kampaněmi. 

Jelikož se jednalo o již zaběhnutý e-shop, start kampaní na sociálních sítích byl o to jednodušší – a i zde se začaly postupně projevovat první výsledky. Pracovali jsme tak s pozitivními daty a e-shopu plynuly tržby jak z nových zákazníků, tak i z narůstající základny zákazníků stávajících. Následovalo tedy rozšíření o e-mailing.

Rok se s rokem sešel...

Průběžné vyhodnocování nám ukazovalo, že jdeme správným směrem a výsledky se po jednotlivých kvartálech zlepšovaly. Samozřejmě ale nastaly i meziměsíční propady, které bývají běžné – a byly tedy naprosto normální. 

Je třeba uvědomit si, že výsledky je nutné vyhodnocovat komplexně a v kontextu. Budování e-shopu je běh na dlouhou trať. Nelze očekávat, že se povede vybudovat úspěšný e-shop ze dne na den. Často se setkáváme s představou, že výkon e-shopu utáhnou samotné PPC kampaně na Google Ads. Čest výjimkám, ale takto to opravdu není. Výsledek je výstupem celého mixu synergií mezi jednotlivými kanály. Je třeba přemýšlet nad provozem komplexně a dát všemu dostatek času. PPC kampaně je možné vnímat jako podporu prodeje, nikoliv jako nákup garance prodeje.  

Shrnutí

Tímto článkem jsme vám chtěli ukázat, že i s málem lze pozvolnými kroky budovat e-shop. Na začátku jsme si zvolili 3 kanály propagace, ale jen díky tomu, že to rozpočet umožnil. Pokud bychom pracovali s omezeným rozpočtem, vydali bychom se cestou jednoho kanálu, a to Google Ads. Historicky jsme cestou jednoho kanálu pomohli mnoha e-shopům, a poté spolupráci rozšiřovali. Často nás oslovují e-shopaři, kterým bylo řečeno, že bez investice v řádech desítek tisíc korun nemá smysl nic zkoušet. Naše postupy ukazují, že to lze, je ale třeba brát v úvahu, že vás čeká kus práce a jeden reklamní kanál je pouze podpora prodeje, nikoli okamžitá záruka bohatství. 

 

2 bonusové tipy, proč se vám nedaří e-shop rozběhnout

Neoriginální produkt

Pokud začínáte s novým e-shopem, ve kterém je možné koupit stejné produkty jako v dalších 10 obchodech, budete to mít velmi těžké. Až nemožné. Takovýto produkt bude mít jistě již svou základnu zákazníků, kteří mají dávno svůj oblíbený obchod, ve kterém nakupují – například kvůli brandu, ceně, věrnostnímu systému. Když přijdete na zaběhlý trh jako několikátí v pořadí se stejným produktem, budete muset přetáhnout zákazníky právě již několik let zaběhlým e-shopům, které mají v rukávu velký náskok. Proto se musíte odlišit. Nedoporučujeme odlišovat se cenou, jelikož si jen ubíráte ze svého zisku – a v případě, že by vám tato strategie pomohla získat první zákazníky, věřte, že by u vás v případě dorovnání cen s konkurencí dále nenakupovali. Pokud máte produkt, který nikdo jiný nemá a existuje po něm poptávka, nebo by šla vytvořit, máte z půlky vyhráno.

Špatný zákaznický servis 

Druhým tipem, na který byste se mohli zaměřit, je váš zákaznický servis. Zde si své zákazníky nebo klientelu můžete opravdu získat. Zákazníci upřednostňují rychlost. V Česku jsme tak na sebe trošku vytvořili nátlak s rychlostí doručení anebo s rychlostí odpovědi na případné dotazy. Na e-maily je třeba odepisovat rychle. Nedopouštějte se toho, že byste na nějaký kanál neodpovídali – to jej raději zrušte a mějte například pouze e-mail, u kterého víte, že zvládnete dotazy odbavit velmi rychle. Byli jsme svědky toho, že si klient dal na web všechny možné způsoby kontaktování, ale následně je nebyl schopen všechny odbavovat. Zákazníci mu tak proplouvali mezi prsty. 

Prezentujte své produkty pro lidi, kteří vaše produkty neznají. Nezahlcujte návštěvníka e-shopu zbytečnými informacemi, kterým nerozumí. Upřednostněte zákazníka před produktem. 

Zobrazit všechny studie

Používáme tyto nástroje

WordPress
PrestaShop
WooCommerce
Upgates
FastCentrik
Shoptet
GA4
Google Merchant
Google Tag Manager
Collabim
Marketing Miner
ahrefs
ecomail
Mailchimp
Brno
Praha

Pojďme probrat váš byznys

Napište nám a my se vám obratem ozveme.

PPF
Dr. Oetker
VUT
Adidas
Nestlé
TÜV SÜD
SUEZ
Skrivanek
UNIS
Roche

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů